
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.9 mm |
| Thickness | 1.48 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Features | Latched Fault, Thermal Limit, UVLO |
| Type | Hot Swap Controller |
| Output Current | 6 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 350 µs |
| Turn-Off Delay Time | 30 µs |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| On-State Resistance | 33 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 2699
Distributors
pcbx
Unit Price$1.54571
Ext.Price$1.54571
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.54571 | $1.54571 |
| 10 | $1.14560 | $11.45600 |
| 25 | $1.04473 | $26.11825 |
| 50 | $0.99030 | $49.51500 |
| 100 | $0.93871 | $93.87100 |
| 300 | $0.89404 | $268.21200 |
| 500 | $0.85151 | $425.75500 |
| 1000 | $0.82586 | $825.86000 |
| 3000 | $0.80376 | $2411.28000 |
| 5000 | $0.78226 | $3911.30000 |
